DUBROVNIK VODIČ
Dubrovnik je mnogim strancima najpoznatiji hrvatski grad. Uz izuzetno bogatu povijest i prekrasnu arhitekturu, Dubrovnik je posljednjih godina postao svojevrstan hit u svijetu zbog serije Igra prijestolja koja se tu snimala.
Grad je probio brojku od milijun turista u 2017. godini, a broj posjetitelja je svakom godinom sve veći.
Cijeli je grad pod zaštitom UNESCO-a i svako malo ga možete pronaći na raznim listama najljepših gradova koje morate posjetiti.
U Dubrovniku se uvijek traži krevet više, sezona tu traje gotovo tri mjeseca dulje nego u ostalim gradovima Hrvatske, a ljeti se posebno zagužva kada uz silne turiste koji su smještaj potražili u samom gradu, dođe i na desetke tisuća onih koji su u obilasku kruzerima.
Vjerojatno znate već mnogo o Dubrovniku, a mi vam sve informacije koje trebate znati sumiramo na jednom mjestu. Idealno kao vodič uz vaš obilazak grada.
ŠTO VIDJETI U DUBROVNIKU
Dubrovačke gradske zidine
Dubrovačke gradske zidine najistaknutiji su i najprepoznatljiviji motiv grada. Gotovo na svim fotkama Dubrovnika, iz daljine ili zraka, zidine su prvo što ćete uočiti.
Nekoć su branile grad od neprijatelja, a nedavno se tamo snimala jedna od najpoznatijih svjetskih serija Igra prijestolja, a danas je rado obilaze turisti.
Sa zidina se pruža prekrasan pogled, tako da ćete moći okinuti i par fotki.
Ulaznice za zidine se naplaćuju, no ukoliko imate valjanu EYCA karticu, koju možete izvaditi u Hrvatskom ferijalnom i hostelskom savezu, ostvarujete pravo na 75% popusta u sezoni, odnosno gratis ulaz van sezone.
Stradun
Stradun je najpoznatija ulica u gradu Dubrovniku, centar stare gradske jezgre. Stradun je centar svega, mjesto po kojem se uvijek orijentirate kad ste u Dubrovniku.
Orlandov stup, vrata od Pila, crkva svetog Vlaha, sve su to neka od najpoznatijih povijesnih znamenitosti koje možete uočiti u Dubrovniku, a nalaze se upravo na Stradunu.
Na Stradunu možete popiti kavu i promatrati turiste i Dubrovčane koji su vrlo često u manjini, kako šeću ili ispijaju kave na terasama.
Ukoliko ste na budžetu naša preporuka vam je da sa Straduna otiđete popiti kavu negdje drugdje, u neku od uličica sa strane, jer su tamo cijene puno niže, dok je kava na Stradunu jedna od najskupljih u Hrvatskoj.
Tvrđava Lovrijenac
Tvrđavu Lovrijenac nazivaju „Gibraltarom Dubrovnika“, jer se nalazi na ogromnoj hridi te se uzdiže iznad grada.
Na Lovrijencu se održavaju brojne predstave, na njegovim kazališnim daskama igra jedno od najvećih književnih djela – Hamlet ,a ako tražite posebnu lokaciju za vjenčanje, tvrđava Lovrijenac se možete.
U seriji Igre prijestolja dosta je scena snimljeno upravo na tvrđavi Lovrijenac.
Knežev dvor
Knez je osoba koja je za vrijeme Dubrovačke republike imao najvišu ulogu, ALI samo na mjesec dana. Naime knezovi su se redovito izmjenivali kako se nebi uzoholili i osjetili moć vladavine.
Danas u Kneževom dvoru možete pogledati eksponate Kulturno-povijesnog muzeja koji je smješten u dvoru.
U dvoru je snimljeno i par scena serije Igre prijestolja.
Dubrovačka katedrala Uznesenja Blažene Djevice Marije
Najpoznatija crkva u Dubrovniku, poznata je po djelima velikih renesansnih umjetnika poput Tiziana i Palme Starijeg.
Ako volite sakralnu umjetnost, dubrovačka katedrala je mjesto vrijedno posjeta.
Pijani kamen
Franjevački samostan Male braće nalazi se na Stradunu, a morate otići iza zidina da biste otkrili pravo blago – prekrasan vrt i jednu od tri najstarije ljekarne u Europi.
Tamo možete kupiti mirisne kreme i vodice od ruže napravljene po receptima starim preko 200 godina, autentične suvenire koji jednako oduševljavaju strance i domaće.
No ono što najviše privlači turiste, posebno one mlađe jest izbočina na zidu tog Franjevačkog samostana male braće – takozvani Pijani kamen. To je ustvari maskeron, grotesna maska koja izgleda poput sove.
Pokušajte se popeti i ostati stajati na kamenu. Vjerojatno nećete uspjeti. Izazov je to koji zabavlja mnoge pa je jedna od must to-do stvari u Dubrovniku upravo stati na ovaj kamen.
Prema legendi jedan se mladić koji nije mogao pronaći ljubav se zavjetovao da će pokušavati „pobijediti“ kamen sve dok ne uspije. Jednog dana je napokon uspio i nedugo se poslije zaljubio.
Tako da se nemojte iznenaditi ako vidite ljude kako skaču po kamenu na zidu samostana.
Uspinjača
Varali ste se ako ste mislili da je Zagreb jedini grad koji ima žičaru, ljudi često ne znaju da je Dubrovnik još 1969. godine imao žičaru koja je nažalost uništena za vrijeme Domovinskog rata.
Ali na sreću ona je obnovljena 2010. godine tako da danas možete imati najbolji pogled na cijeli Dubrovnik iz zraka.
Karta za odraslu osobu košta 85 kuna u jednom smjeru, a 150 kuna u povratnom smjeru.
Do uspinjače na staroj gradskoj jezgri, možete od Vrata od Pila ili Vrata od Ploča, a trebat će vam 8-12 minuta hoda oko gradskih zidina. Treći način je sa Straduna prema Vratima od Buže, a od tamo vam treba 6-9 minuta hoda.
IZLETI:
Šipan, Lopud i Koločep
Elafitski otoci, prekrasni dubrovački arhipelag koji se sastoji od 13 otoka, nalaze se ispred Dubrovnika i jednostavno vas pozivaju na obilazak.
Vrlo su popularni izleti na tri otoka koja su nastanjena – Šipan, Lopud i Koločep – zbog svojih plaža, ali i pogleda na sam Dubrovnik.
Koločep, kojeg još zovu i Kalamota, prekrasan je zeleni otok sa stoljetnim borovim šumama, rogačima, maslinicima, vrtovima punim naranči i limuna i lijepim plažama.
Lopud je jedan je od turistički najrazvijenijih otoka dubrovačkog područja, u prošlosti otok kapetana, jer su pomorstvu Dubrovačke Republike dali najviše pomoraca.
Šipan je najveći elafitski otok s malim uvalama i plažama, brojnim zelenilom. Za razliku od prethodna dva otoka, nema hotele, ali ima privatne smještajne kapacitete.
PLAŽE U DUBROVNIKU
Banje
Plaža Banje najpoznatija je i najpopularnija u Dubrovniku. Možete ju vidjeti na brojnim fotografijama Dubrovnika.
Do plaže se trebate spustiti niz brojne stepenice pa nije prikladna za sve koji imaju problema s hodanjem. No kad siđete na nju, pruža vam se prekrasan pogled na stari grad i otočić Lokrum.
Cava beach
Plaža Cava i istoimeni bar nalaze se na Babinom kuku, polutuoku van centra, do kojeg vam treba auto.
Cava beach je mjesto za one koji vole posh atmosferu. Dosta pretenciozno i skupo mjesto na kojem ćete platiti dosta za jedno piće, no imat ćete i najbolji pogled na zalazak sunca.
Ako ne želite platiti ležaljku, sunčajte se na kamenu.
Copacabana beach
Nalazi se blizu plaže Cava, također na Babinom kuku. Predivno mjesto za kupanje ima bar i restoran na samoj plaži, no bez problema možete donijeti hranu sa sobom ukoliko vam je preskupo jesti u Dubrovniku na plaži (a mnogima jest!).
Ležaljke i suncobrani se naplaćuju.
Buža
Domaći se vole okupati skokom sa stijena van dubrovačkih gradskih zidina, na lokaciji gdje se nalazi i poznati beach bar Buža. Buža je inače na lokalnom ime za rupu, a dobio je takav naziv jer se do bara i „plaže“ mora proći kroz rupu u zidinama.
Porporela
Mul na kraju kojeg se nalazi svjetionik jedno je od popularnih mjesta za kupanje lokalaca. Nalazi se van zidina, tamo kraj akvarija, i odlično je mjesto ako želite pobjeći od gužve. Navečer se tu okupljaju mladi pa nerijetko bude dosta zabavno.
GDJE I ŠTO JESTI
Dubrovačka gastro scena
Cijene na dubrovačkoj gastro sceni, sukladno činjenici da se radi o najpoznatijem gradu u Hrvatskoj su visoke. No ne morate otići u 360, restoran koji ima Michelinovu zvjezdicu, Dubrovnik ima konobe i street food restorane s pristupačnim cijenama hrane.
Orsan
Ul. Ivana pl. Zajca 4
Yacht club u Dubrovniku? Zvuči nevjerojatno, ali u u Dubrovniku u jedriličarskoj marini, može se ručati za manje od 100 kuna. Na meniju je desetak stalnih jela od ribljih do mesnih po cijeni od 50 do 100 kuna, a marenda se može pojesti za 51 kunu.
Glorijet
Obala Stjepana Radića 16
Bistro Glorijet nalazi se na samoj rivi u Gružu, neposredno do gradske tržnice i ribarnice, što znači da od Straduna do tamo imate nekih pola sata hoda. No vrijedi potegnuti do tamo zbog hrane po povoljnim cijenama. Rijetko gdje možete u Dubrovniku pojesti nešto tako fino za 50 do 100 kuna po jelu.
Oyster i sushi bar Bota
Od Pustijerne bb
Želite li kušati delicije poput malostonskih kamenica koje su izvađene iz obližnjeg zaljeva? Oyster i sushi bar Bota je mjesto za vas jer u njemu možete pojesti najbolje od morskih plodova iz Jadranskog mora.
Fuzija azijske (japanske i kineske) i hrvatske gastronomije korištenjem sezonskih hrvatskih morskih namirnica koje se zatim pripremaju na japanski način, poštivajući njihovu svježinu i kvalitetu.
Restoran nalazi u samom centru Dubrovnika, odmah preko puta katedrale.
Restaurant 360°
Ulica svetog Dominika bb
Restoran u kojem je dobar obrok zagarantiran, naime oni su restoran koji se našao u Michelinovom vodiču i sada se može pohvaliti time da posjeduje jednu Michelinovu zvijezdicu.
Prekrasna terasa se nalazi na tvrđavi sv. Ivan u Dubrovniku, s koje se pruža prekrasan pogled na stari dio grada.
Mi vam nećemo pričati o meniju i cijenama, jer Michelinova zvjezdica govori dovoljno za sebe. Par tisuća kuna je otprilike ručak za dvoje.
Konoba Bonaca
Sustjepanska obala 23
Konoba je smještena na obali, tako da ćete s njene terase imati prekrasan pogled na more. U ponudi su ribe, salate, pizze, juhe i meso sa žara.
Poznati su po ribljim specijalitetima i platama, koje gosti posebno hvale zbog svježine i kvalitete.
Konoba se nalazi u Sustjepanu na zapadnom ulazu u Dubrovnik i od grada je udaljena oko 5 km.
Pantarul Dubrovnik
Ul. kralja Tomislava 1
U Pantarulu vas očekuje fusion kuhinja – pripremanje dalmatinskih jela s domaćim namirnicama na moderan način. Tako ćete moći uživati u jelima kao što su spring rolice i bezglutenska torta, ali i ribljem odresku s povrćem na dalmatinski.
Osim uspješnim kombiniranjem tradicionalnog i modernog menija, Pantarul je isti princip uspio primjeniti i na unutarnje uređenje restorana, „obični“ stolci i stolovi nalaze se u velikom modernom prostoru.
Lucin kantun
Ul. od Sigurate 7
Lucin kantun se smjestio u samome centru grada udaljenoj u maloj uskoj uličici koja je udaljena 5-10 minuta od Straduna.
Imaju i terasu, a zbog uske ulice imate dojam kao da ste u romantičnom filmu.
Unutrašnjost koja je isto ugodna i topla, vrlo jednostavno uređena u kombinaciji svijetlog drva i bijele boje ga čini idealnim za mjestom za večeru za dvoje.
Jela poput crnog rižota, Caprese salate i raznih tapasa pripremaju koristeći se domaćim i sezonskim namirnicama, tako da vas uvijek čeka jelo pripremljeno s najsvježijim namirnicama.
Bistro Izvor
Rožat Gornji 1
Ovaj se bistro nalazi u malome selu Rožat i udaljen je 10-15 kilometara od centra Dubrovnika, no jedna od glavnih prednosti mu je terasa na kojoj možete uživati s prekrasnim pogledom na izvor rijeke Omble (tako da vam je jasno otkud ime bistroa).
Interijer bistroa je uređen u rustikalnom stilu, u ponudi su različita mesna i riblja jela, a za pravi užitak popijte domaće craft pivo.
Taverna Otto
Ulica Nikole Tesle 8
Taverna je udaljena oko 3 kilometra od strogog centra.
Vrlo je jednostavno uređena, zidovi i strop su u potpunosti u kamenu, stolci su bijeli, a stol u svijetlom drvu, no ta jednostavnost nipošto ne narušava ugođaj. Meni je u skladu s uređenjem, jednostavan, ali kvalitetan.
Barba
Boškovićeva ul. 5
U Barbi pripremaju street food posvećen u potpunosti morskim namirnicama, na meniju su sendviči, salate i hamburgeri od morskih plodova te pržena riba.
Atmosfera u Barbe, što je dalmatinski naziv za starijeg gospodina, je uvijek opuštena. Restoran je hipsterski uređen, samo odaberite jedan od barskih stolaca i zaprljajte ruke uživajući u hrani.
Barba se nalazi u samom centru Dubrovnika, treba vam dvije minute pješice od Straduna.
Ako idete van Dubrovnika, preporučujemo restoran Leut u Cavtatu, Koračevu kuću u konavoskoj Grudi, pizzeriju Giusto u Velikom Zatonu te restoran Župaho u Župi dubrovačkoj gdje možete objedovati po „pristojnim“ cijenama.
ZABAVA U GRADU
U Dubrovniku ne očekujte lude i razuzdane partije i glazbene festivale (niže smo spomenuli Revelin festival). Ova je destinacija lokacija gdje se primarno odvijaju kulturne i povijesne manifestacije, a dvije najpoznatije su:
Dubrovačke ljetne igre
U periodu od 10.7. do 25.8. održavaju se kazališne predstave i koncerti klasične glazbe u Dubrovniku. Dubrovačke ljetne igre nisu nešto što bi posebno mlade zanimalo, ali svakako su vrijedne spomena jer su najveći kulturni događaj u gradu.
Festa za dan Sv. Vlaha
Ova Festa koja se prvi put održala još davne 972. godine, uvrštena je u UNESCO-vu nematerijalnu baštinu. Sveti Vlaho je zaštitnik Dubrovnika i 3. veljače se slavi njegov blagdan.
Taj se dan uzima i kao Dan grada Dubrovnika pa možete vidjeti ljude odjevene u narodne nošnje s dubrovačkog područja po cijelom gradu.
Klubovi, kafići i pubovi u Puli
Gdje izaći van u Dubrovniku? Dubrovnik nije poznata kao party destinacija, ali to nipošto ne znači da je baš sve u gradu mrtvo.
Lazareti
Ulica Frana Supila 8
U Lazaretima nećete čuti mainstream glazbu, već underground i nekomercijalnu. Svaki tjedan gostuju brojni bendovi i DJ-i, i to svih glazbenih žanrova.
Sa Straduna do Lazareta vam treba 5-10 minuta hoda
Revelin Culture Club
Svetog Dominika 3
Jako malo klubova može se pohvaliti činjenicom da su smješteni u palači staroj preko 500 godina. U Revelinu koji se nalazi u samom centru pušta se samo najbolja glazba, klub je ugostio brojne svjetske dj-eve i glazbenike, poput Carl Coxa, Fatboy Slima, Paul van Dyka, Boy Georga i Idris Elbe.
REVELIN FESTIVAL traje 5 dana i kao što možete pretpostaviti održava se u klubu, a tada nastupaju neki od nabrojenih svjetski poznatih imena. Samo neka od njih koji su 2018. godine nastupali su Afrojack, Mike Candys i DJ Lia.
Skybar Dubrovnik Nightclub
Brsalje ul. 8
Smješten u staroj gradskoj jezgri, samo 5 minuta pješice od Straduna, Skybar je noćni klub u kojem se pušta elektronička glazba i plesni hitovi.
Ne brinite ako ožednite od plesa, u Skybaru imaju veliki izbor koktela, pive i različitih vrsta alkohola.
U klubu se uglavnom okuplja mlađa ekipa u 20-ima i 30-ima.
Cave bar More
Šetalište Nika i Meda Pucića 13
Cave bar More se nalazi ispod Hotela More, a špilja u kojoj se nalazi je otkrivena prilikom gradnje hotela, a do nje se može doći liftom ili stepenicama.
Prigušena svijetla i stijene stvaraju ugodan ambijent u kojemu se svako može opustiti.
Ne znamo u koliko se još špilja s možete smjestiti u udobnu fotelju i popiti omiljeno piće ili koktel.
Gdje je najbolja kava u Dubrovniku?
Cafe Festival
Stradun 28
Cafe Festival je smješten u samome centru Dubrovnika. Nalazi se na adresi Stradun 28, odmah pored franjevačke crkve Male braće.
U Cafeu možete piti i jesti od jutra do večeri, u ponudi su im kave i kolači, ali i razna mesna i talijanska jela uz koja možete popiti i vino.
Ala Mizerija
Ulica od Tabakarije
Jednostavno mjesto s jednostavno prekrasnom lokacijom, nalazi se u maloj uvalici, na plaži Šulić.
U Ala Mizeriji možete uživati u prekrasnom pogledu na more i opuštenoj atmosferi.
Kod njih možete popiti kavu, a ako ste gladni nakon kupanja u Ala Mizeriji možete i nešto prezalogajiti, u ponudi su jednostavna jela poput prženih inćuna te raznih bruschetta i salata.
Art Cafe
Ulica branitelja Dubrovnika 25
Kafić uređen u skladu s imenom, šaren, funky, cool i mladenački su epiteti koji nam prvi padaju napamet kada sjednemo u Art Cafe.
U njemu ćete vjerojatno naletjeti na grupe studenata i mladih s obližnjeg fakulteta.
Atmosfera je opuštena, tako da samo dođite i zavalite se u jedan od šarenih stolaca.
Glam Cafe
Palmotićeva ulica 5
Raj za sve pivoljubce u potrazi za craft pivom u Dubrovniku, Glam Cafe se nalazi u samome centru grada, par minuta hoda od Straduna.
Turisti ga hvale jer mogu isprobati razna craft hrvatska piva te imaju jednu od najboljih pivskih lista u Dubrovniku, tako da ne znamo zašto ga vi ne biste posjetili i podržali domaću proizvodnju.
Exit Rock Cafe
Boškovićeva 4
Kafić u kojem ćete pronaći lokalce i turiste kako uživaju u rock glazbi. Imaju odličnu pivsku listu, možete popiti i nešto od žestice, a i kokteli su im odlični.
U samoj blizini Straduna, Exit Rock Cafe je jedno od onih mjesta gdje ćete s dobrom pivom u ruci slušati live bend i najbolje od rock glazbe.
Cele, Congo, Cafe Bistro Orlando
Stradun 1, Strdaun 6, Stradun 3
Gourmet & Lounge Cele nalazi se na samome Stradunu, tako da ako želite biti u epicentru svih događanja sjednite u Cele i popijte jednu kavu na terasi promatrajući dubrovački mooving.
Vrlo slični Celeu i odmah u njegovom susjedstvu su Congo na adresi Stradun 6 i Caffe Bistro Orlando na adresi Stradun 3. Sva tri imaju raznoliku ponudu i odličnu lokaciju te nećete pogriješiti s odlaskom u bilo koji od njih.
Ako biste uz kavu rado nešto i pojeli, na meniju ima više vrsta doručaka, pizze, plate, burgeri, riblja jela, salate te razni deserti, tako da smo sigurni da ćete pronaći nešto za sebe.
Cafe Buža
Crijevićeva ulica 9
Buža na starom dubrovačkom znači „rupa u zidu“, ovaj kafić se tako zove jer se do njega dođe prolazeći kroz otvor u zidinama.
Cafe Buža je smještena podno južnih zidina, prolazeći kroz „bužu“ naići ćete na terasu s koje se pruža jedan od najboljih pogleda i veliki je hit među turistima, tako da se nemojte iznenaditi ako vas dočeka gužva.
Plaža koja se nalazi odmah ispod kafića se također naziva Buža, tako da se usput možete i bućnuti.
Cool mjesta i muzeji:
Christmas shop Nostalgija
Da Božić u Dubrovniku traje cijele godine pobrinula se vlasnica trgovine, Christmas shop Nostalgija.
Vi u Nostalgiji usred vrućeg ljeta možete kupiti ručno rađeni hrvatski božićni suvenir, a tko se može pohvaliti kuglicom na boru kupljenom u vrućem Dubrovniku?
U ponudi su sve vrste božićnih nakita i ukrasa koje možete zamisliti, a možete se konzultirati s prodavačicama ukoliko želite nešto personalizirano i unikatno.
Nostalgija je mjesto gdje nostalgija za Božićem prestane, već ga ponovo doživite ulaskom u jednu šarenu trgovinu usred Dubrovnika.
War Photo Limited
Antuninska 6
Muzej ratnih fotografija koji se nalazi u samom centru Dubrovnika fotografijama nastoji razotkriti sve užase rata i posljedica koje ostavlja iza sebe.
Izložbene fotografije su djela svjetski poznatih fotografa i iza njih nema nikakvog „politikanstva“.
Neke od trenutnih izložbi su rat na Kosovu i Kraj Jugoslavije.
Ako vam posjeta muzeju s ovako „teškim“ temama nije nešto o čemu ste razmišljali pri posjetu Dubrovniku, mi vam preporučamo da ga svejedno posjetite i dozvolite da vas educira, a možda i promjeni neka mišljenja.
Muzej ljubavnih priča
Od Tabakarije 2
Muzej ljubavnih priča u Dubrovniku je mjesto koje će oduševiti sve romantične duše, ali i njihovu možda ne tako romantičnu pratnju.
U muzeju su izloženi donirani predmeti ljudi iz različitih dijelova svijeta koji su odlučili podijeliti svoju intimu.
Možete vidjeti omiljenu prugastu majicu svakog pravog „galebara“ i doznati sve o lokalnim romantičnim legendama te ostaviti svoj pečat potpisivanjem na „Ljubavni Zid“.
U muzeju ćete i saznati detalje i priče iza nekih od najpoznatijih ljubavnih pjesama te doživjeti romanse iz filmskih hitova i serija snimljenih u Dubrovniku, poput Igre prijestolja, Ratova zvijezda i Robin Hooda.
KADA POSJETITI DUBROVNIK
Tijekom visoke sezone pokušajte u centar Dubrovnika ne ići subotom i nedjeljkom kada se zbog pristajanja brojnih kruzeta stvaraju velike gužve.
Dubrovnik posjetite tijekom tjedna, jer se tada lakše kretati i možete bolje upiti atmosferu grada.
Naravno, preporučljivo je otići izvan sezone kada je manje turista i manje su vrućine, tako da najbolje birajte proljeće i ljeto za posjetiti Dubrovnik.
Nova godina u Dubrovniku je također odličan termin za posjet!
PRIJEVOZ I GDJE PARKIRATI U DUBROVNIKU
Najbolje da ne idete u centar grada automobilom jer je parking u centru Dubrovnika jako skup – u ljetnim mjesecima doseže čak 75 kuna po satu – a unatoč tome velike su šanse da ga nećete uspjeti pronaći.
Za istraživanje Dubrovnika vam preporučamo “dobro staro” pješačenje, jer je grad tijekom cijele godine krcat turistima tako da bi vas gužva u prometu i traženje parkinga cijelu vječnost mogli brzo naživcirati, a sigurno ne želite stres na godišnjem.