2. radionica na projektu “Turistički sektor i uloga socijalnog dijaloga”
Druga dvodnevna radionica projekta „Turistički sektor i uloga socijalnog dijaloga“ održana 9. i 10. travnja, ponovno je na istom mjestu okupila predstavnike UPUHH-a, UHPA-e, KUH-a, OMH-a i HFHS-a koju su partneri na ovom projektu.
O temi kolektivnog pregovaranja, kao dominantnom modelu upravljanja tržištem rada u zemljama članicama Europske unije, govorila je Maja Pokrovac, predsjednica Hrvatskog društva lobista i direktorica interesne udruge obnovljivih izvora energije. Govoreći o ovoj temi voditeljica je naglasila kako glavni cilj obiju strana u pregovorima mora biti pronalaženje kompromisa među strankama (sindikati i poslodavci). Istaknula je također da osim bipartitnog socijalnog dijaloga, u kojem je socijalnih dijalog prepušten socijalnim partnerima, postoji i tripartitno pregovaranje u kojem je jedna od strana u pregovorima država. Naglasila je kako je izuzetno važno pronaći kvalitetno rješenje u kratkom vremenskom razdoblju trudeći se izbjeći odugovlačenja. U slučajevima izostanka dogovora dobro je posegnuti i za dostupnom opcijom medijatora koji će zasigurno, kroz proces medijacije, pokušati iznači konstruktivno, strukturirano i dobrovoljno rješenje kako ne bi došlo do spora ili sukoba između stranaka.
Nataša Novaković, predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, drugog je dana radionice polaznike na zanimljiv način upoznala s obvezom pregovaranja u dobroj vjeri, što često, kao motiv, u pregovaranju izostane. Pregovaranje u dobroj vjeri, imajući u vidu zajednički cilj – iznači najbolje rješenje, dovodi do izbjegavanja dugih i nekonstruktivnih pregovora koje za cilj imaju odugovlačenje pronalaska rješenja ili njegov potpuni izostanak.
Polaznici su oba dana, kroz praktične radionice i primjere, učili sklapati kolektivni ugovor u dobroj vjeri te su u postupku pregovaranja koristili vještine socijalnog dijaloga, a njihovo se usvojeno i naučeno znanje pokazalo iznimno produktivnim.